
A felújítás önmagában is megterhelően hosszadalmas és bonyolult feladat. Sokszor szokták mondani, hogy a munkálatok utolsó lépése nem ér véget az utolsó burkolati lap lerakásával, vagy a festőhengerek kimosásával: az utolsó lépés ugyanis a „kulcsrakész” állapot előtt a felújítás utáni nagytakarítás. Most lássunk 5+1 trükkös részletet, ami csak a legfigyelmesebbeknek jut eszébe ilyenkor!
Egy felújítás valóban idegőrlő. Rengeteg munkással, mesteremberrel kell egyeztetni, időpontok, árajánlatok közt zsonglőrködni. Mindez az őszi és téli időszakban még nehezebb, hiszen ilyenkor számolni kell a talajmenti fagyokkal, a hosszabb száradási időkkel, nehezebb szállítással. Vannak anyagok, amelyek nem használhatók a hideg idő beköszönte után, és vannak olyanok, amelyek csak ekkor használhatók.
Ugyanígy válik nehezebbé a felújítás utolsó lépcsőfoka: a takarítás is. Ilyenkor igencsak résen kell lenni, mert a kinti hideg, párás időben a megfelelő szellőzést meg kell oldani, vagy akár gépi szárítást is meg kell fontolni. Ha már olyan sokat dolgozott és fizetett ki anyagköltségként és munkadíjként, és talán heteket, sőt, hónapokat is élt kényelmetlenségben, esetleg távol az otthonától, kár lenne, ha mindent kezdhetne elölről egy vizes levegő okozta penészfolt miatt!
De még ha minden adott, akkor is különösen nehéz feladat a felújítás utáni takarítás – és vannak részei, amire az átlagember nem is gondol…
3+1 trükk a felújítás utáni takarításkor: mire ügyelnek a profik?
- A felújítás utáni takarításkor nagyon fontos, hogy letakarítsa a burkolati szegélyeket. Ezekhez jellemzően nagyon nehéz hozzáférni: a lábazati csempesor, a burkolatok szegélyei vékony, függőleges csíkban húzódnak végig a lakáson. Egyet elárulhatok: ha kézzel áll neki, még hetek múlva is ezen fog dolgozni.
A legjobb, ha az ilyen munkának egy erre alkalmas, nagy teljesítményű takarítógéppel esik neki: még így is nehézségekbe ütközhet, hiszen a függőleges felületet takarítva nem érhet a közvetlen felette kezdődő tapéta vagy fal szakaszához, mert azzal a festést egyből tönkretenné, és oda a munka! - A küszöbök jellemzően azok a területek, amikről (mivel kiemelkednek a padló síkjából) a legkönnyebben szakad fel a fedőfólia vagy a festékpöttyök ellen leterített papír. A küszöbre aztán ráhullanak a festékcseppek. A küszöb és a festék anyagától, összetételétől függően nem mindegy, milyen anyaggal próbálja felkaparni a festéket innen, és ha a pöttyök itt bármilyen szinten is megmaradnak, az egész összbenyomást elrontja majd.
- A párkányok alja és oldalszegélye is olyan, nem túl feltűnő helyei a lakásnak, amik az összbenyomás kialakulásakor számítanak. Mindenképp érdemes a felújítás utáni nagytakarítás során kezelésbe venni, eltávolítani róluk a keletkezett festékfoltokat, vakolás maradék anyagait. Vigyázni kell azonban, mert ha az oldalszegélyt rossz irányban, feszegetve takarítja, akkor akár kárt is tehet benne, letörheti, vagy véletlen lefeszítheti róla a szegélycsíkot.
+1. A leglátványosabb, de legrejtettebb takarítandó részlet a burkolatváltók tisztítása. Ezek a burkolatváltók, még ha teljesen illeszkednek is színben valamelyik burkolattípushoz, odavonzzák a szemet. Tapasztalatból mondom, hogy lehetetlen őket rések és mikrohézagok nélkül letenni, ezért mind a festék, mind a finom, szálló por beletapadhat. Ha ez ott marad, tökéletes felületet képez arra, hogy a háztartási por is beleragadjon, és hamarosan elszíneződjön.
Itt is figyelembe kell venni, hogy ez puszta kézzel, tisztítószerrel sziszifuszi munka lesz, arról nem is beszélve, hogy a burkolatváltókat is fel tudja kapni véletlenül, aki nem tudja, hogyan érdemes nekiállni.
Ha nem akarja akár még hetek, hónapok múlva is nézni a felújítás nyomait, érdemes megfontolnia, hogy a felújítás után takarító szolgáltatást vegyen igénybe! Így megelőzheti azt is, hogy a szeme hozzászokjon a foltokhoz, pöttyökhöz, és végül azok örökre Önnel maradjanak.