
5 tuti tipp egy profi takarítócégtől, hogy a takarítás az építkezés után ne legyen rémálom
„Miért nem gondoltam erre előtte???” Ez a leggyakoribb mondat, amit hallok, amikor építkezés utáni takarítást rendel tőlünk valaki. Rengeteg olyan hiba van, amit a kivitelezők és a szakmunkások „elkövethetnek” egy ház építése során, és ami hatással van a ház későbbi tisztaságára – és lakhatóságára. Lássunk 5 tuti tippet, hogy a pénz a zsebében, a haj pedig a fején maradjon!
Sajnos sok-sok év tapasztalata mondatja velem, hogy egy építkezés során minden szakmunkás csak és kizárólag a saját dolgával törődik. Ha Ön megbízza a munkával egy bizonyos szakterület képviselőjét, legyen szó a bútorasztalostól a festőig bárkiről, az ő gondolatai csak és kizárólag a saját dolga körül fognak forogni. Hogy közben kárt tesz a ház egy másik részében, egy elvégzett munka másik részfolyamatában, ez nem az ő gondja – emeli fel a kezét.
Az az építkezésben a legnagyobb gond, hogy a nagy egészet még talán a kivitelező sem látja át, ő sem tud folyamatosan, minden egyes ponton ott leskelődni, hogy minden a megfelelően megy-e. Tulajdonosként és megrendelőként érdemes mind a munkásokkal, mind a kivitelezőkkel előzetesen, pontosan egyeztetni mindent: hogyan és mit takarjanak le, mit takarítsanak össze munka előtt és után, és így tovább. Lássuk az 5 legnagyobb buktatót – amikkel szó szerint százezreket veszíthet!
5 dolog, amire figyeljen, hogy egyszerűbb legyen a takarítás építkezés után
1. A burkolatok letakarása
Ez a legfontosabb és leggyakoribb hiba. Ha erre nem figyel oda, az építkezés utáni takarítás mind pénzben, mind időben a többszöröse lehet a tervezettnek.
A munkásokkal egyeztetni kell, hogy a lerakott burkolatot, csempét a munka után tökéletesen, hermetikusan takarják le, és ragasszák is le. Bár mi mindent megteszünk, de varázsolni sajnos mi sem tudunk, és ha a munkások a frissen fugázott járólapon keresztül cipelik és vonszolják ki a nehéz eszközeiket, karcok, felmorzsolódások, és hibák jelenhetnek meg a friss burkolaton, mielőtt még ezt Ön használatba venné. Ezekbe beleragad a por, festék, ragasztók, és ezt nagyon nehéz eltávolítani. Amkor pedig végre sikerül, a karcok továbbra is ott maradnak…
2. A melegburkolatra nem elég a fólia!
Sok megbízónk volt már, aki megígértette a munkásokkal, hogy az újonnan felcsiszolt parkettára és a laminált padlóra vigyázni fognak a festők. Ő úgy értette, nem tesznek kárt benne, amazok úgy értették, hogy letakarják egy vékony bútorfóliával – aztán mászkáltak rajta létrával, ide-oda tették rajta a nehéz vödröket, stb. A megrendelő itt is apró festékcsíknak hitte az épület átvételekor azt, ami valójában egy nagy, csúnya karcolás volt. Vannak persze módszerek, és mi is segíthetünk egyengetni a hibákat, de ez Önnek már ráfizetés – és hibátlan már sose lesz a burkolat!
3. Fóliát mindenhova
Nem csak a fent említett burkolatokat kell letakarni. Az építkezés utáni takarítók legnagyobb rémálma, ha a munkák során bútorok, tárgyak, és az idő közben elkészült burkolat fólia nélkül maradtak. Ha Ön nem figyel rá, ezt már csak komoly és hosszantartó munkával – vagy épp sehogy sem – lehet megjavítani. A Csingiling professzionális porszívói sem tudják például semmissé tenni, ha a finom por beeszi magát a bútorszövet anyagába, vagy a beépített fiókrendszer görgőit a fiókbehúzó automatikát tönkreteszi, esetleg a bútorra csöppen a festék, hígító.
4. Még a bútorok beépítése előtt kérjen egy nagytakarítást
Igen, furcsa még az építkezés közben takarítást kérni, de 100-ból 100-an bánják meg utólag, hogy nem így tettek. Hogy miért? Mert a munkások maximum egy kicsit összehúzzák az építkezés közben felgyűlt, igen tetemes koszt, és nem bíbelődnek vele tovább. Vagy, ami még ennél is rosszabb (és ilyet is láttam már a saját szememmel) ráépítik a sittre a beépíthető szekrényt, bútort, lépcsőt.
Ilyenkor a megrendelő először örül, hiszen nem látszik a hiba – viszont már egy hét használat után azt veheti észre, hogy valahonnan szállingózik a por, minden koszos, pedig állandóan takarít. Egy életre elronthatja a mindennapjait, ha nem figyel erre a pontra – vagy csináltathatja újra az egészet, több milliós ráfizetéssel.
5. Ki szedi le az ablakfóliát?
Az ablakosok előszeretettel hagyják az ablakon a kívül és belül a felragasztott fóliacsíkot. Ha kertes házról van szó, kisebb gond, ha emeletes házról, akkor megoldhatatlan utólag – főként, mivel ezek a fóliák a nedvesség és a pára hatására elveszítik a rugalmasságuk, és ekkor már csak milliméterről milliméterre lehet lekapargatni, a keret sérülése árán, illetve egyáltalán nem biztos, hogy le lehet szedni, el lehet távolítani! Komoly munkával és rengeteg (RENGETEG!) befektetett munkaórával jár.
Mindegy, hogy a takarítás építkezés után az Ön feladata lesz, vagy kiszervezi egy profi takarítócégnek, például nekünk – ha a fentiekre nem figyelnek oda már az építkezés első pillanatától, akkor nagyon komoly idő- és pénzbefektetéssel kell még számolnia!