
A márvány a legmelegebb hidegburkolat – szokták mondani. Természetessége, klasszikus, ugyanakkor hihetetlen színpompás megjelenése rengeteg lehetőséget rejt magában, ezért sokan választják. De tudta, hogy a tisztítása különleges szakértelmet és megfelelő anyagokat igényel?
Ha szeretné hosszan megőrizni a hidegburkolatok tulajdonságait, és értékállóvá tenni a felújításkor „befektetett” pénzt és energiát, minden burkolatot kizárólag a neki megfelelő módon és anyaggal kezeljen. Ez különösen igaz a márvány esetében.
Mit kell tudni a márványról?
A márvány egy tömör, szemcsés szerkezetű kőzetfajta, az egyik legtöbb színben fellelhető ásványi kőzet, így már az ókortól készítenek belőle szobrokat, építőanyagot, burkolóanyagot. Érdekes, hogy különleges színét, erezetes mintáját valójában a kőzet anyagában fellelhető „szennyeződés” okozza. Időtálló, viszonylag tartós anyag, feltéve, ha megfelelően bánnak vele.
A márvány járólap tisztítása nem egyszerű
Először is felhívom a figyelmet, hogy a márvány viszonylag tömör és aránylag időtálló, de valójában a forgalomban lévő hidegburkolatok közül a legkényesebb anyagról beszélünk. A márvány ugyanis a legkisebb „rongálástól”, már határozott romlásnak indul, és sajnos ez rendkívül látványos minőségzuhanást idéz elő a drága burkolaton.
Mit tegyen és mit ne, a márvány járólappal vagy burkolattal?
- A márvány nem bírja a savas behatást: az alkohol, a savas kémhatású tisztítószer, de még a gyümölcslé sem a barátja. Ha akár egy csepp is megjelenik ezekből a burkolaton, azonnal le kell törölni róla, mert a fényes felületen visszavonhatatlan hiba keletkezik.
- A zsiradék és az olaj ugyanúgy bántja a márványt, mint egy erős maró anyag – ezek ugyanis beszívódnak a kő mélyfelületébe, és belülről teszik tönkre azt.
- A szemcsés anyagok sem tesznek jót. Mivel maga a mészkő is szemcsés anyag, egy másik, esetleg keményebb szemcsés anyag komoly károkat okozhat benne, a portól, vagy akár a poros törlőronggyal való törölgetéstől is matt, karcos felületet kaphat.
- Vigyázzon a karcokra! A bútorral és a cipővel is vigyázni kell – kemény a márvány, de csak ha nem kezdi ki a felületének érzékeny, fényes felületét!
Hogy is kell akkor tisztítani a márvány járólapot?
Bár manapság sem a fürdőszobában, sem a konyhában nem szokás már nagy felületen márvány járólapot lehelyezni, épp a kényessége miatt, mégis a lakberendezőktől a felhasználókig sokan szeretik az anyagot. A jó hír, hogy ha megfelelően kezeli, valóban olyan klasszikus eleganciát sugall, amiért érdemes küzdeni!
A legfontosabb, hogy kerülje el a mattító, csiszoló hatást használat és takarítás közben, azaz a lehető legfinomabb módszerrel, gyakori, száraz tisztítással akadályozza meg a vékony porréteg keletkezését a járólapon. Porszívózás helyett is inkább a finom akril mopot szoktuk javasolni a napi tisztításra.
Ha nagyobb tisztítást, valamilyen koszt kell eltávolítani a márványról, és csak vegyszeres oldással lehet ezt megtenni, mindenképpen ügyeljen rá, hogy a tisztításhoz pH-semleges vegyszert használjon, mert a márvány a legkisebb savas behatásra is oldódni kezd!
Ha az anyag hibás, sérül, de a hibák nem nagy mértékűek, akkor kristalizálással lehet visszaadni a járólap fényét, eredeti csillogását, anélkül, hogy az anyagot tovább koptatná. Ha ez már nem elegendő, akkor polírozással, vagy csiszolással és polírozással lehet a márványt megújítani – ám legjobb, ha ez a folyamat csak a legvégső esetben történik meg.
A márvány kényes anyag, nem lehet szakértelem nélkül nekiállni takarítani, hiszen a lakásának értéke valóságos szabadesést fog végrehajtani, ha az ékét, a márvány járólapot tisztítás közben véletlen tönkreteszi.