
A felújítás utáni takarítás lehet viszonylag egyszerű feladat, de lehet extrém kihívás is. Sok múlik az előkészítésen; elmesélem ügyfelem, András történetét, hogy Önnel ez ne forduljon elő!
András* régi ügyfelem, sokszor takarítottam már nála, így természetesen nem volt kérdés, hogy a felújítás után is minket hív a lakás rendbetételére. Az otthona első ránézésre nagyon szép lett, ügyesen választotta ki a színeket, harmonikus lett az összkép és szépen dolgozott a festő.
Legalábbis az ajtón betoppanva így tűnt. Közelebb lépve azonban kiderült, hogy a helyzet inkább horrorfilmbe illő, és majd’ megőszültünk, mire eltávolítottuk a nyomait…
*A nevet természetesen megváltoztattam
Mi nehezíti meg legjobban a felújítás utáni takarítást?
Egy felújításnál rengeteg múlik az előkészítésen. Még ha csak egyszerű festésről is van szó, mint András esetében, akkor is elengedhetetlen, hogy mindent letakarjanak, leszalagozzanak, és lehetőleg csak a falra kerüljön festék.
De nem elég csak leteríteni a fóliát; külön oda kell figyelni a szegélyléceknél, hogy tökéletesen passzoljon, hogy festőszalaggal letakarjanak minden olyan részt, ahova nem való festék, és ezután jönnek az „apróságok“, amire elsőre nem gondol az átlagember, de a festőnek gondoskodnia kell(ene) róla! Vagy ha nem vállalja a pakolást, szerelést, akkor az a minimum, hogy szól a tulajdonosnak, hogy intézze el.
- a mennyezeti és fali lámpák eltávolítása
- a konnektorok eltávolítása
- a nem beépített bútorok elmozgatása
- az ablakkeretek maszkolása
- a szegőlécek maszkolása
- …és minden más eltávolítása, takarása.
András festője sajnos nem volt maradéktalanul jó szakember, így ezekről nem gondoskodott.
„Minek takarjam le, ha úgyis jön a takarító?“
– gondolják sokan. Természetesen a padlóra csöppent festékpöttyöket, a csiszolás során keletkező finom port feltakarítjuk, hiszen pont ez a szolgáltatásunk lényege. Vannak azonban dolgok, amiket utólag már lehetetlen újra tökéletesen tisztává és esztétikussá varázsolni – vagy csak a lakás (sz)épségének kockáztatásával lehetséges.
Ha például a mennyezeti lámpákat, konnektorokat nem szerelik le, hanem körbefestik, akkor egy esetleges csere során fény derül a turpisságra és az előző falszínre. Ugyanígy járt András a mosogatógéppel is, amit körbefestettek, ahelyett, hogy elhúzták volna, így ha a jövőben egy kisebbet szeretne, vagy áthelyezné máshova, akkor lesz egy folt a falon a konyhában.
Az ablakkeretek és a burkolatváltók festékeltávolítása különösen nehéz feladat, hiszen ezek sérülékenyek, nem lehet pengével lekaparni a festéket, vagy dörzsiszivaccsal nekiesni. Arra is oda kell figyelni, hogy óvatosan, kis mozdulatokkal dolgozzunk, ne kenjük össze vagy karcoljuk meg a frissen festett falat sem.
Ugyanez a helyzet a szegőlécekkel; ha tisztítószeres kendővel kezdjük el takarítani, fennáll a veszély, hogy a falhoz is hozzáérünk, és foltos lesz a festés. Ezeket sem lehet kaparni, vagy dörzsölni, mert a laminált padló esetén egy vékony filmréteg van rajta, aminek a színét a vegyszer könnyen kiszedi, vagy a dörzsis anyag megsérti.
Nos, ebben a lakásban minden hiba előfordult. Természetesen a végén sikerült András lakását elfogadható állapotba hozni (bár a mosogatógép mögött nem festettünk ki a „szakember” helyett), de jóval több idő, eszköz és energia kellett hozzá, mintha már az elején odafigyelt volna a festő arra, hogy megfelelő munkát végezzen.
Ha felújításra készül, mindig egyeztesse a szakemberekkel, hogyan készítik elő a terepet, vagy mit várnak el Öntől, így rengeteget spórolhat a felújítás utáni takarításon!