
A közelmúltban egy meglehetősen kétségbeesett hívást kaptam Pétertől* építkezés utáni takarításra. Barátjával és üzlettársával idilli környezetben 2 családi házat építettek. Hatalmas, erdőszéli telek, csodálatos táj, béke, nyugalom, patak, ahol a kert végében mindennapos vendégek a rókák, őzek, bolyhos nyuszik is. Már csak Hófehérke hiányzott a képből, minden más adott volt a meséhez. Erre a telekre építettek 2 szép, tágas, modern családi házat beruházásként, és már látták lelki szemeik előtt, ahogy 2 család veszi majd birtokba őket, akik boldogan élnek, míg meg nem halnak.
*A neveket természetesen megváltoztattam
Amikor a mese rémálommá válik
Igen ám, de a tavaszra ígért átadás – ahogy oly sokszor Magyarországon – csúszik, és még augusztus végére sem készültek el a házak. Sőt, ami elkészült, azt is vissza kellett bontani sok helyen, a konyha márványburkolata például nem volt szintben, nem passzoltak az élek, ami nem csak csúnya, de balesetveszélyes is lehet! Nem is beszélve arról, mennyire megnehezíti a majdani háziasszony életét, hiszen minden porszívózáskor, felmosáskor elakad majd bennük. De még ennél is rosszabb volt az emelet, ahol olyan munkát végzett a burkoló, amilyet én még 10 éves takarítói pályafutásom alatt nem láttam…
Az építkezés utáni takarítás legnagyobb kihívásai
A legrosszabb az arany díszcsík volt a körbefutó márványburkolaton. Ezt ugyanis úgy szállítják ki, hogy védőfóliával óvják a sérülésektől, melyet a burkolónak kell eltávolítania, mielőtt a végső helyére kerül.
Ezt nem tette meg.
Talán azt gondolta, hogy a márványburkolathoz jobban illik a műanyag fólia, vagy arra számított, hogy így neki már nem kell külön lefóliáznia a területet, hogy védje az építkezés során… mindenesetre képzeljen el egy sok-sok elemből álló díszcsíkot körbe, az egész helyiségen, ahol minden egyes elemről el kell távolítani utólag egy fóliát. És mivel az elemek körbe vannak csomagolva, így azokról a részekről is le kellene szedni valahogy, ahol már be van építve.
Építkezés utáni takarításaink során nem egyszer találkoztunk ilyennel. Szintén gyakori, hogy az ablakokon hagyják rajta a fóliát. Ennek eltávolítását 3 héten belül feltétlenül meg kell ejteni, ellenkező esetben az UV hatására „rásül“ a felületre.
Míg beépítéskor elég lenne lehúzni ezeket a fóliákat, utólag már csak igen körülményesen lehet óvatosan lekapargatni. Nagyon hosszú és pepecselős folyamat, és nagyon nagy a veszélye annak, hogy megsérül a felület.
Mit tehet a tulajdonos, hogy elkerülje ezeket a helyzeteket?
Nézzen a kivitelező(k) körmére. Újra és újra és újra, az építkezés minden fázisában. Arról, hogy mik a helyes lépések és sorrendek, írok hamarosan egy egész bejegyzést.
Ha nem szeretne lemaradni róla, kövesse a Facebook-oldalamat!
Hogyan végződött Péter története?
Amikor Péter megkeresett, elárulta, hogy járt már ott egy takarítócsapat, hogy elvégezze az építkezés utáni takarítást, de pár óra után elzavarta őket – erről is mesélek majd egy későbbi blogbejegyzésben. Nekem már azt mondta a telefonba: „úgy hallottam attól, aki ajánlotta, hogy ha ezt ha valaki meg tudja oldani, hogy eltávolítja, szépen precízen szakszerűen és nem karmolja össze az arany díszcsíkot, az Ön lesz.”
Ez már önmagában is sejtette, hogy nehéz eset lesz, de amikor megláttam, akkor kaptam igazán sokkot. Én még életemben nem láttam annyi csemperagasztót burkolaton, mint ott, egyetlen fürdőszobában. Szilikonból is több fürdőszobára lett volna elég az a mennyiség, amit a magasfényű márványra nyomott a „szakember”.
Csak a fürdőszoba építkezés utáni takarításával több mint fél napot töltöttem, de a végeredmény magáért beszélt. Amikor Péter átvette a lakást délután, könnybe lábadtak a szemei, és azt mondta: „Pár napja egy lyukas garast nem adtam volna azért, hogy valaha ilyen látvány fogad ebben a házban”.
A márványfürdő csodálatos pompában ragyogott, az arany díszcsík valóban aranyszínű volt, még a fóliát is sikerült mindenhol eltávolítani.
Büszke vagyok erre a munkára!