Az ablaktisztítás nem egyszerű feladat és nem tartozik a legkedveltebb házimunkák közé. Fárasztó és időigényes, ráadásul szinte biztos, hogy duplán kell elvégezni ahhoz, hogy valóban ragyogó legyen a végeredmény.
Lassan közeledik a tavasz és az első tavaszi napsugarak könyörtelenül szembesíteni fognak bennünket a téli időjárás okozta szennyeződésekkel lakásunk ablakfelületeire pillantva.
Ha nem akar duplán dolgozni, és a maszatos üveg látványától is megkímélné magát, ideje szakemberre bízni az ablakok tisztítását.
Különösen érvényes ez abban az esetben, ha lakásunkban, házunkban sok ablak található, mert szeretjük a beáradó napfényt valamint, ha nagy üvegfelületek találhatóak, mennyezettől a padlóig. Ezek esetében különösen visszataszító látvány, ha foltos, csíkos, maszatos!
Hányszor kellene egy évben megtisztítanunk ablakainkat?
A legjobb az ablaktisztítás terén, ha évente legalább kétszer kérünk ablaktisztítást. A legtöbb háztartásban ez a két időpont a tavasszal (húsvét tájéka) és ősszel (illetve karácsony környéke) esik.
Nem árt figyelembe venni, hogy a nyári +40C-ban nem túl ideális ablaktisztítás szolgáltatást kérni, (a felforrósodott üvegfelületre szinte azonnal „ráég” a tisztítószeres víz) illetve a másik véglet a mínusz fokokban, mivel ez utóbbikor a tisztítószeres víz azonnal ráfagy az üvegre!
Ha évente kevesebbszer, mint kétszer tisztíttatjuk meg ablakainkat, sokkal több szennyeződés rakódik le, nem fogunk spórolni, sőt sokkal többe fog kerülni az ablaktisztítás, mintha az évi 2 ajánlott alkalommal élünk. Amennyiben többször vannak megtisztítva az ablakok, mint évi 2 alkalom, az nem árthat. Utóbbira akkor lehet szükség, ha forgalmas helyen lakunk (belváros, építkezések vannak a környéken, földút közelében lakunk, stb ) Ilyenkor a porosodás ugyanis erőteljesebben érinti az ablakokat.
Vannak persze foltok, amelyektől érdemes azonnal megszabadulni egy gyors törléssel. Ilyen a gyerekek tenyérlenyomata, a rovarok hagyta pöttyök, szennyeződések.
Milyen ablaktisztítószert használunk?
Mi olyan ablaktisztítószert használunk mely nem tartalmaz butyl cellosolve-ot (butil-celloszolv). Ennek az anyagnak ugyanis idegkárosító hatása is van.
Emellett nem használunk olyan tisztítószert, amiben ammónia van. Az ammónia erősen irritálhatja a légutakat. Sőt, ha véletlenül klóros tisztítószerrel keveredik, akkor mérgező, rákkeltő klóramin gáz szabadulhat fel a keverékből.
Nem használunk ismert ablaktisztító szereket (márkákat szándékosan nem szeretnék említeni) és egyéb „csodaszereket”, mivel ezek olyan vegyületeket tartalmaznak, melyek leheletfinom filmréteget képeznek az üvegfelületeken. Hosszútávú alkalmazásuk során „bemattul” opálos, homályos lesz az üvegfelület.
Ablaktisztítás lépésről lépésre
1., Nagyon szennyezett felületű ablakok esetében úgymond előáztatjuk a felületet, előre bekevert tisztítószeres vízzel, vizezővel és ablaklehúzóval (ha kell pengézővel) dolgozunk.
2., Az ablaktisztításhoz hozzátartozik a keretek, tokok, redőny, szúnyogháló, párkány és könyöklő megtisztítása is! Szennyezettség mértékétől függően ezek előáztatása is elkerülhetetlen.
3., A redőnyöket is többszörösen átmossuk, legvégül szárazra töröljük.
4., Ablaktisztításhoz nem használunk papírtörlőt és újságpapírt sem. Mindkettő alapanyaga papír és hosszútávon az ablakok szemmel nem látható karcolódását és az üvegfelület romlását idézik elő! A maszatosságról, papírszöszökről nem szólva.
5., Vizezővel többszörösen átmossuk az üvegfelületeket, begyakorlott, szakszerű mozdulatokkal, majd ezt követően ablaklehúzóval biztosítjuk a csík és foltmentes ragyogást.
6., Legvégül szárazra töröljük az ablakkereteket, tokokat
Miért nem használunk újságpapírt, papírtörlőt az ablaktisztítás során?
Az újságpapír nem a leghatékonyabb eszköz az ablaktisztításhoz. A papíron lévő nyomdai festékanyagok ugyanis vízzel érintkezve feloldódnak és rákerülnek az üvegfelületre. Ráadásul a nedves papírból apró darabkák szakadhatnak le, amelyek később rászáradhatnak az ablakra.
Ugyanez a gond a papírtörlővel is, valamint a papírtörlő szálai karcolják az üvegfelületet hosszútávon. Szemmel ugyan nem látható karcolásokat hagynak, de ez az idők folyamán az üvegfelületek mattulásához, homályosságához vezet. Nem utolsó sorban, nem környezettudatos ablaktisztítási eszköz. Mi üvegfelületekhez való speciális mikroszálas törlőkendőt használunk.
Önnél mikor varázsolhatjuk tisztára az ablakait?