
Az összes nagytakarítási feladat közül talán az építkezés utáni nagytakarítás a legnagyobb, legkimerítőbb, és legutáltabb feladat. Amikor elkezdjük, akkor még boldogsággal tölt el, mert végre átvehetjük a lakást, de nagyon gyorsan kiderül, hogy a dolog nehezebb, mint gondoltuk… Ezzel a 3 pontos checklistával segítünk, hogy könnyebb legyen!
Az építkezés embert próbáló feladat, és amikor befejeződik, hatalmas kövek gördülnek le a mellkasunkról. Pedig ilyenkor még korántsincs vége, bizonyos szempontból most jön a neheze; az építkezés utáni takarítás is bőven tartogat kihívásokat! Cikkemben most megmutatom, mikor, mivel, milyen sorrendben érdemes nekifogni, hogy könnyebben menjen!
Csekklista építkezés utáni takarításhoz
1. Mérje fel a terepet!
A takarítás nem azzal kezdődik, hogy megfogjuk a porszívót vagy a törlőrongyot, hanem azzal, hogy körülnézünk a lakásban, mit hagytak hátra a munkások. Vagy még jobb esetben azzal, hogy már előre megegyezünk, és a szerződésben lefektetjük, hogy mit kell eltakarítaniuk maguk után… Jobb esetben elvitték a sittet, az eszközöket, és nekünk tényleg csak a takarítási feladatok maradtak, rosszabb esetben a fentiekről is kell gondoskodni. Legrosszabb esetben – és ezt senkinek nem kívánjuk – hátrahagytak némi cigarettacsikket, szendvicsmaradványt, egyéb szemetet is.
Ha felmérte a terepet, akkor össze kell állítani a stratégiát, amihez a következő lépés…
2. Válassza a munkára a megfelelő eszközöket!
A felújítás, vagy építkezés utáni takarítás más eszközöket, más eljárásokat igényel, mint egy „sima” nagytakarítás. Itt nem lehet bevetni a megszokott porszívót, a használt pólóból készült porrongyot, ide profi eszközök kellenek!
Először is a port, vagy szemetet, törmeléket soha nem szabad háztartási porszívóval eltávolítani. Erre a célra kizárólag nagyteljesítményű, ülepítős ipari porszívót válasszon. Ha nincs ilyenje – mert a legtöbb háztartásban értelemszerűen nem alapfelszereltség – érdemes bérelni egyet. Fontos, hogy ehhez különböző szívófejek is legyenek, mert a csiszolás során keletkezett por a legapróbb résekbe is beeszi magát, és nagyon nehéz onnan eltávolítani.
Szüksége lesz speciális tisztítószerekre, amik a ragasztót, festéket, glettet is eltávolítják a felületekről. Ezek általában kereskedelmi forgalomban nem kaphatók, és olyan nagy kiszerelésben árulják őket, amiket egy-egy ház takarításához nem éri meg beszerezni. Használatuk szakértelemhez kötött, mivel ha keveri őket, vagy egyiket a másik után használja, akkor akár mérgező vegyületek is felszabadulhatnak!
Kellenek még speciális eszközök, amivel a résekből is el tudja távolítani a port. Spakli, a szennyeződések felvakarásához, de ezt is óvatosan szabad csak használni, mert ha nincs benne tapasztalata, könnyedén megsértheti a burkolatot. Szüksége lesz továbbá kis kefékre, mikroszálas törlőkendőkre is, és ezeket lehet, hogy egy használat után ki is kell dobni.
3. A helyes sorrend
Ahogy a nagytakarításnál, érdemes itt is fentről lefelé haladni, főleg a sok finom por miatt. Akármennyire is letakarták a felületeket, szinte biztos, hogy poros lesz
- a fal
- az ajtó- ablakkeretek (felül is!)
- a polcok, bútorok (ha felújítás előtt ezeket nem távolították el a lakásból)
- a lámpák, izzók
- a fürdőszobában olyan felületek, amikre nem is gondolt; a zuhanyfülke felső része, a csempézés teteje
Először tehát a portalanítással kell kezdeni, ezután a következő lépés az ablakok letakarítása, a fürdőszoba, konyha alapos kitakarítása, beleértve a fugatisztítást is, ha kell. Közben fokozottan kell figyelni a festék-, glett-, ragasztó- és egyéb maradványokra, és ezt a lehető leghamarabb eltávolítani, hiszen minél tovább várunk vele, annál makacsabb lesz a dolog. Minden lépés során érdemes beiktatni a porszívózás-felmosás-szellőztetés triót, a finom por ugyanis még napokig, hetekig szállhat a lakásban. Közben folyamatosan figyeljen oda az apró résekre, a padlóközökre, a szegélylécekre, mert itt is megülhet a por!
Végezetül pedig nincs más hátra, mint beköltözni a lakásba, és élvezni a munka gyümölcsét:)
Az építkezés utáni takarítás nem kis kihívást jelent, a munka napokat is igénybe vehet. Ha Ön csinálja, akkor is pénzbe kerül, nem is kevésbe, hiszen be kell szerezni a fentebb említett tisztítószereket, ipari porszívót kell bérelni, és különböző eszközökre is szüksége lesz. Ha nem akar tovább várni arra, hogy végre birtokba vehesse új otthonát, bízza profikra a feladatot. A házépítés költségeihez képest ez elenyésző összeg, mégis sokat számít, és sok időt spórolhat vele. A Csingiling takarítás több évnyi tapasztalattal, és profi eszközökkel egy nap alatt elvégzi a takarítást, és másnap Ön már be is költözhet a lakásba!